عنوان

صفحه نخست » اخبار و رویدادها » دستاورد های نوین شرکت فراورده های نسوز ایران در عرصه تحقیق و توسعه

به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی برای اولین بار صورت گرفت:

دستاورد های نوین شرکت فراورده های نسوز ایران

در عرصه تحقیق و توسعه

 

با اطمینان می توان گفت که فضای شرکت فراورده های نسوز ایران همانند دانشگاه بزرگی است که در همه جای آن پویایی و شوق به دانستن و اندیشیدن موج می زند. این فضا را در درجه اول مدیون گستردگی بازار مصرف به پهنای کل صنعت ایران و به طبع آن بازه وسیعی از محصولات مختلف، و در درجه دوم حمایت های مدیریت شرکت در ترویج اندیشه های نو در عرصه تحقیق و فن آوری هستیم.

به جرات می توان گفت که محصولات شرکت پا به پای تنوع روزافزون مشتریان، هر روز متنوع تر می شوند و این شاید یکی از رموز مانایی شرکت در کوران بحران ها و رکودهای اقتصادی است.

هر نفس نو می شود دنیا و ما          بی خبر از نو شدن اندر بقا

و  براستی آنکه غافل بماند از نوآوری، شانسی برای بقا ندارد. اندیشه های نوین بازاریابی نیز موید همین شعر زیبای مولاناست. در سالی که گذشت شاهد تولد دو محصول استراتژیک جدید بودیم که برکات آن در آینده نزدیک قابل مشاهده است. آنچه اهمیت این محصولات را برجسته تر می کند همانا حداقل وابستگی به مواد اولیه وارداتی است و این خود در راستای سیاست بلند نگر قطع وابستگی به اینگونه مواد در تولید محصولات است.

اهمیت ابداع و تولید این محصولات در مقطع کنونی نه به خاطر رفع نیاز عاجل بخشی از مشتریان؛ که خود هدفی متعالی است ، بلکه سرآغازی خواهد بود برای ظهور محصولات جدیدی که متناسب با شرایط بازار تا سال ها بعد آثار آن باقی خواهد بود. امید است این گام های استوار در آینده تداوم داشته  و سرافرازی ایرفکو را صد چندان سازد. در این نوشتار مختصری از فعالیت ها را به خوانندگان عرضه می داریم:

۱ ابداع موفقیت آمیز آجرهای کوره بلند ذوب آهن اصفهان برای نخستین بار در کشور

در بخش های فوقانی کوره بلند شرایط به گونه ای است که لایه نسوز در معرض انواع مواد خورنده از قبیل گازهای احیا کننده و نمک های قلیایی قرار داده. از طرف دیگر فشارهای مکانیکی در حرارت بالا مستلزم به کارگیری دیرگدازهایی با  مقاومت تحت بار  بالاست. این دیرگداز ها در سال های پیشین از طریق منابع اروپایی تامین شده و دارای کارکرد حداقل ده ساله بوده اند. در آخرین تعمیرات کوره از آجر های چینی استفاده شده اما بعد از حدود دو سال آسیب دیده و تخریب شده اند. لذا در راستای منویات مقام معظم رهبری و به منظور تحقق شعارهای اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی ، بعد از ارائه درخواست سفارش شرکت ذوب آهن برای ساخت آجر نسوز دیواره کوره بلند ، طی دو ماه کار تحقیقاتی، اختصاص خطوط تولید و با هماهنگی کارشناسان شرکت ذوب آهن ،  کالای مورد درخواست طراحی و تهیه شد . برای نخستین بار آجری در کلاس Supper Duty  با میزان اکسید آهن زیر یک درصد و مقاومت مکانیکی بالاتر از ۸۰۰ و تخلخل کمتر از ۱۵ درصد و از همه مهم تر دیرگدازی تحت بار حداقل ۱۴۶۰ تولید گردید که تحسین همگان را برانگیخت و بعد از اخذ تاییدیه فنی نهائی توسط آزمایشگاههای شرکت  ذوب آهن اصفهان به تولید انبوه رسید .

برای شرکت فرآورده های نسوز ایران بعنوان اولین و قدیمی ترین شرکت تولید کننده آجرهای نسوز در کشور و خاورمیانه باعث افتخار است که محصول مورد نیاز ذوب آهن اصفهان و شرکت های فولادی مشابه را با اتکاء به دانش و توانمندی پرسنل زحمتکش و طی یک کار تحقیقاتی وگروهی ، ساخته و تحویل نمایند. برای تولید این محصول یک میلیارد تومان هزینه تحقیقات و آزمایشهای مربوطه شد و از این پس نیازی به خروج ارز و وارد نمودن این محصول از خارج کشور وجود ندارد و با قرار گرفتن ایرفکو در جمع محدود تولیدکننده این آجر در دنیا و ارائه محصول فوق حدود دو میلیون یورو صرفه جوئی ارزی صورت گرفته است و نکته مهم دیگر اینکه در تولید این نوع آجر ، مواد اولیه مورد نیاز در درصد بالائی از داخل کشور تامین گردیده است و این حرکت ملی و اختراع جدید در حال ثبت اختراع نیز می باشد.

 

 

۲ ابداع آجرهای Al-SiC برای نخستین بار در کشور

کاربید سیلیسیم (SiC) تا کنون در محصولات تولیدی ایرفکو بطور جدی مصرف نشده و لذا این گروه از محصولات کمتر در سبد فروش ما دیده می شوند.

غلظت بالای قلیاییها در منطقه ایمنی ، پیش گرمکن و کولر در کوره سیمان یکی از عوامل مهم آسیب دیدگی آجرهای شاموتی و آلومینی این نواحی می باشد. افزودن سیلیکون کاربید در حد ده تا بیست درصد مقاومت بسیار خوبی در مقابل حمله قلیایی ها دارد . به علاوه هدایت حرارتی بالا، مقاومت در مقابل شوک حرارتی ، مقاومت در مقابل سایش و خورندگی گازهای مختلف ، اسیدها ، سرباره ها ، مذاب فلزی و املاح قلیایی و همچنین استحکام خوب در دماهای بالا از خواص ویژه این ماده اولیه نسوز می باشد؛ که بصورت سنتز طبق فرایند Acheson بدست می آید. بدیهی است استفاده از مواد اولیه اندالوزیت و مولایت در کیفیت آجر تولیدی بسیار موثر بوده و کارآیی آن را بنحو چشمگیری افزایش میدهد، لیکن چون این مواد اولیه وارداتی و گران قیمت هستند کارشناسان واحد فروش را برآن داشت تا بررسیهای تحقیقاتی را بر روی تاثیر سیلیکون کاربید در حوزه آجرهای آلومین متوسط متمرکز نمایند.

پس از تولید نمونه های تحقیقاتی و مشخص شدن فرمولاسیون، تولید در مقیاس خط تولید نیز انجام پذیرفت. نمونه های آزمایشی مورد ازمایشات RUL  و تست های مکانیکی و شوک حرارتی قرار گرفتند که مطابق گزارش ارائه شده به شورای تحقیقات؛ توسط مجریان پروژه، نتایج حاصله با نمونه های خارجی قابل رقابت و در بعضی زمینه ها مانند شوک حرارتی نتایج بهتری بدست آمده است.

تولید اینگونه محصولات علاوه بر کاهش وابستگی به مواد اولیه وارداتی، بدلیل خواص ویژه ای که دارند بسیار حائز اهمیت بوده و در آینده می توانند در بخش های مختلف کوره های صنعتی جایگزین بعضی از محصولات فعلی گردند تا بدینوسیله بقا و ارتقاء سهم بازارمان در صنایع فولاد، سیمان و آلومینیم محقق گردد. در حال حاضر این آجر جایگزین مناسبی برای آجرهای آلومینی منطقه ایمنی و خروجی کوره دوار سیمان؛ خصوصا در کوره های دارای مشکلات اپراتوری است.

اهمیت این گروه از آجرها در گشودن فصلی نو در مجموعه محصولات شرکت خواهد بود. با چشم اندازی که در آینده تامین مواد اولیه در پیش رو داریم، باید سبد محصولات را ارتقا داده و بتوانیم نیازهای مشتریان را با اتکا به مواد اولیه در دسترس و تقویت خواص محصول با تکنولوژی و افزودنی های مناسب، مرتفع سازیم

سخن کوتاه ! همانگونه که در ابتدا گفته شد برای ماندن در بازار بایستی هر روز حرف تازه ای داشت. خوشبختانه در سال ۹۶ کارهای خوبی ارائه شد. امید است در سال ۱۳۹۷ مطابق اهداف تدوین شده بتوانیم در عرصه های وسیع تری توانایی شرکت را به معرض دید همگان قرار دهیم. عرصه هایی که کمرنگ تر ظاهر شده ایم و یا عرصه هایی که حضور نداریم؛