عنوان

صفحه نخست » اخبار و رویدادها » همکاری شرکت فرآورده های نسوزایران و سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین میزان اکسیژن مرجع برای اندازه گیری آلاینده های کوره های پخت آجرهای نسوز

 

همکاری شرکت فرآورده های نسوزایران و

 سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین میزان اکسیژن مرجع

 برای اندازه گیری آلاینده های کوره های پخت آجرهای نسوز

 

در بیانیه استکهلم (بیانیه کنفرانس سازمان ملل در مورد محیط زیست و انسان) از عبارت “تنها زمین” استفاده شده است که بیان می نماید “زمین دیگری” وجود ندارد تا بشر بتواند در آن زندگی کند و لذا جوامع بشری مسئول حفظ محیط زیست هستند و باید آن را برای آیندگان به میراث بگذارند.

در این میان صنایع نیز باید به طور مسئولانه ای همکاری نمایند وبا حفظ شرایط محیط زیست ،این تنها زمین را حمایت کنند.

از بدو راه اندازی خط تولید شرکت فرآورده های نسوز ایران در سال ۱۳۵۶ تا سال ۱۳۹۴، عملیات پخت بخش عمده ای از آجرها نسوز در سه دستگاه کورهء بسته  انجام میگرفت . این شرکت از سال ۱۳۷۲ به یک دستگاه کوره پخت از نوع تونلی نیز مجهز شده بود. کوره های بسته یاد شده از تکنولوژی ۵ دهه قبل برخوردار بود و در طی سالیان متمادی، دچار استهلاک نیز شده بودند و لذا در زمینه مصارف انرژی و کیفیت و هزینه نگهداری و تعمیرات پاسخگوی نیازهای روز نبودند. با مطرح شدن طرح هدفمندی یارانه ها از طرف دولت جمهوری اسلامی و نیز تصمیم مدیریت شرکت مبنی بر استقرار سامانه جامع کیفیت شامل سیستم های زیست محیطی و ایمنی و بهداشت ،پروژه احداث کوره جدید و جایگزینی آن با کوره های بسته نیز کلید خورد.

واحد ارزیابی و کارشناسی احداث کوره جدید که با مشارکت سازمان محترم صنعت و معدن و ستاد هدفمندی یارانه ها به انجام رسید و کوره یاد شده از آبان ماه ۱۳۹۴ به بهره برداری رسید و کوره های بسته از جریان تولید خارج شدند.

براساس ضوابط سازمان محترم حفاظت محیط زیست، برای محاسبه غلظت گازهای آلاینده خروجی از اگزاست کوره ها از یک میزان اکسیژن مرجع که متناسب با فرآیند مربوطه در نظر گرفته شده است استفاده می شود.

به استناد ماده ۱۵ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب سال ۱۳۷۴ اشاره میشود که:

میزان اکسیژن مرجع برا ی سوختهای گاز و مایع ۳درصد و برای سوختهای جامد ۵ درصد می باشد ،میزان اکسیژن مرجع برای کوره های زباله سوز ۱ درصد و برای توربین های گازی ۱۵ درصد و برای کارخانه های سیمان ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است.

براساس قانون فوق نحوه محاسبه و تفسیر گازهای خروجی از اگزاست کوره های پخت آجرهای نسوز،

اکسیژن مرجع به میزان۳ درصد در نظر گرفته شده است.

کارشناسان فنی شرکت فرآورده های نسوز ایران براساس شناخت از فرآیند پخت در کوره های یاد شده و نیز تبادل اطلاعات فنی با کمپانیهای معتبر سازندهءکوره های تونلی، ضمن ارائه مدارک و مستندات و استدلالهای فنی ،خواستار برررسی فنی موضوع از طرف سازمان محترم حفاظت محیط زیست شدند و بررسیهای فنی و میدانی با هدایت رئیس محترم اداره امور آزمایشگاهای محیط زیست استان جناب آقای مهندس صادقیان به انجام رسید و مکاتبات لازم بادفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست نیز به عمل آمده و در نهایت میزان اکسیژن رفرنس در کوره های یاد شده در مکاتبه ای که در مورخه ۲۵/۱۱/۱۳۹۶ از طرف مدیریت محترم سازمان حفاظت محیط زیست استان اصفهان جناب آقای دکتر سید رحمان دانیالی برای شرکت فرآورده های نسوز ایران ارسال گردید به میزان ۱۸ درصد اعلام شد .

اقدام کارشناسانه سازمان حفاظت محیط زیست و پیگیریهای شرکت فرآورده های نسوز ایران زمینه های ارزیابی دقیق و فرآیند پخت در کوره های صنعت نسوز از جنبه های  زیست محیطی را فراهم ساخت.

این موفقیت ملی که با پیگیری و تلاش فنی و تخصصی و برگزاری جلسات متعدد کارشناسی در طی دو سال اخیر بدست آمده است به مدیریت محترم شرکت و کلیه ی کارشناسان و همکاران تبریک عرض نموده و همکاری و مساعدت مسئولانه مدیران و کارشناسان محترم سازمان حفاظت محیط زیست را ارج می نهیم .